Bild från Solbrännan Restaurang och Café2 dagar kvar på lunchmenyn denna veckan. Men ack så goda rätter.
Torsdag:
Ärtsoppa och hemgjorda pannkakor med sylt och grädde
Isterband med persiljestuvad potatis
Nyfångad sejfilé med rostade rotfrukter och Skagensås
Fredag:
Kyckling med jordnöt
Bild från Solbrännan Restaurang och CaféMorgonen bjöd på minusgrader och frost men resten av veckan blir det lika fint som vanligt hos oss på solbrännan. Kom och hälsa på... Veckans lunch är:
Veckans vegetariska: Savoykålslindade grönsaker med fetaostkräm
Tisdag:
Schnitzel med kapris-oc
Bild från Solbrännan Restaurang och CaféNi kommer väl ihåg fars dag den 10/11?
Bjud in far på brunch eller en god middag hos oss och vi bjuder honom på en efterrätt. Vi har öppet mellan 11.00-15.00 för brunch och alá carte 16.00-20.00
Fars dag har sitt ursprung i 1910-talets USA. Initiat
Bild från Berggrenska GårdenArbetet med vår nya solsida ner mot Gavleån har precis dragit igång. Här kommer vi möblera med bord stolar & loungesoffor och få 60 nya sittplatser i sommar - med solläge från tidig förmiddag till kväll.
Vi ses i sommar va?
Bild från Berggrenska GårdenBaren är öppen och vi inleder nu en fyrdagars då vi har baren öppen i dagarna 4 över påskhelgen!
Varmt välkommen in till oss på ett glas i kvällskylan
Bild från Berggrenska GårdenSå är det äntligen dags för Panelen att dra igång sin utomhussäsong hos oss på Berggrenska Bistro & Bar 2014!
Vi är glada och stolta att presentera det som i våra ögon är Gävles skönaste dj-gäng lördagen 24/5.
Malin Hedman, David Holm och Dennis Söders
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden