Bild från Coffee SquareBrygg två shots ekokaffe i valfri behållare. Viktigt att det är is i behållaren så att kaffet kyls ner på direkten. På detta sättet bevarar man alla aromer och kaffet kommer inte att smaka beskt. Smaksätt med vanilj, karamell eller hasselnöt. Sjukt gott o
Bild från Coffee SquareSommaren är kort den nästan regnar bort....
Från och med imorgon öppnar vi som vanligt igen
08:00-18:00 må-fr
lö 09:00-18:00
och sö 10:00-18:00
Bild från Coffee SquareÄr du intresserad av att ställa ut konst på Coffee Joint när den nuvarande utställningen är över? Skriv då ett mail till [email protected] med en liten presentation av dig själv och bifoga även 10 bilder på det du skapat!
Bild från Naturums CaféI tisdags hade naturum besök av 60 elever som gick i åk 3. De fick höra om istiden och om bräckan. Dessutom hade de tur med vädret.
Bild från Naturums CaféMörk himmel bortanför fjärås men sol på Bräckan. Nu har naturum inlett sommaren. Från och med i går har vi öppet varje dag 10 - 18 och det blir massor med roliga aktiviteter. Vi ses på naturum!
Bild från Naturums CaféEn mycket lyckad biodlarnas dag på naturum i dag med många gäster även i caféet. Tack till alla medverkande! På återseende nästa år!
Bild från Naturums CaféMissa inte att det är pyssel i dag mellan kl 12 och 15! Vi gör brummare! För 20 kr får man med sig en egen brummare som man själv filat på, målat och valt band till.
Bild från Naturums CaféVeckans insekt: Bivarg
Bivargen gör meterlånga gångar ner i marken med sidogångar. En för varje larv. Som namnet antyder fångar den honungsbin. Den förlamar biet och ger det som mat till sina larver. Varje larv äter 3-6 bin under sin uppväxt. Bivargen påm
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden
Anmäl bilden